Projektowanie budynków mieszkalnych według obowiązujących wymogów łączy się z tendencjami, dominującymi w wyglądzie oraz funkcjonalności nieruchomości. Aby sprostać wymaganiom potencjalnych klientów, aktualnych przepisów prawa, a także zachować indywidualny styl budynki architektury współczesnej, powstające w pracowniach projektowych zachwycają prostotą w niebanalnej indywidualności. W najnowszych projektach znajdują się rozwiązania, w myśl których ważna jest spójność budynku z naturą, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, ergonomia korzystania oraz zastosowanie naturalnych materiałów.

Nowoczesne budynki mieszkalne - trendy

Budynki mieszkalne, zarówno wielorodzinne jak i jednorodzinne cechują się obecnie nowoczesnym "ekotrendem", dominującym zarówno w zakresie stylu projektowania, jak i późniejszego korzystania z lokali. Dziś niezbędne jest zaplanowanie wykorzystywania odnawialnych źródeł energii, które zarówno zimą jak i latem pozwalają zmniejszyć koszty zużycia medió. Nowoczesne budynki powinny być wykonywane z ekologicznych, naturalnych materiałów, z dbałością o zdrowie przyszłych mieszkańców jak i dobro planety. Konieczne jest zaplanowanie tego na etapie projektowania. Do trendów w projektowaniu wkradają się kolory. Po wielu latach tendencji industrialnych budynki zyskują mnogość kolorów, struktur i funkcjonalności. Nowoczesne budynki mieszkalne w projektach zachwycają przestronnością wnętrz oraz prostotą. Nie brak w nich powierzchni dodatkowych.

Budownictwo wielorodzinne - projekty, na które warto zwrócić uwagę

Nowoczesne bloki mieszkalne? Projekty dziś ustawiają je w kategorii ergonomicznych, efektywnych energetycznie budynków o starannie zaplanowanej strefie wewnętrznej oraz terenu wokół budynków. Dziś musi się zgadzać wygląd budynku z istniejącą wokół infrastrukturą. Ważne jest dopasowanie kształtu bryły budynku, jego wysokości oraz materiałów wykończeniowych do charakteru przestrzeni zewnętrznej. Dominują projekty budynków cztero i pięciokondygnacyjnych o płaskim oraz dwuspadowym zadaszeniu. Szczególnie warto zwrócić uwagę na projekty budynków wielorodzinnych, zawierających przestronne tarasy lub możliwość wygospodarowania ogródków dla mieszkań parterowych, możliwość zakupu garażu w bryle budynku, dostęp do komórki lokatorskiej oraz szerokie, wygodne klatki schodowe.

Styl projektowania w myśl nowoczesnego stylu życia

Przestrzenie wewnętrzne we współczesnych projektach budynków mieszkalnych zachwycają wysokością i przestronnością. Dziś warto projektować i budować budynki o pozytywnym bilansie energetycznym, na których (lub obok których) można zainstalować system fotowoltaiczny lub solarny, a wysokie pomieszczenia umożliwiają stworzenie antresoli. Praktyczne, proste, zachwycające nieograniczonymi możliwościami aranżacji projekty współczesne to ogromne wyzwanie dla architektów. Tutaj wiedza, doświadczenie, konieczność dostosowania się do wymogów spotykają się z artystycznym podejściem projektanta oraz koniecznością zachowania cech funkcjonalności. Projekty zgodne z naturą? Tak, to nowoczesny trend, który zdominował projekty nowych budynków.