Inwestor: SAPIR / lokalizacja: Warszawa / pow. użytkowa: 2100m2
Architekci: Ireneusz Asman, Paweł Pieniężny
Współpraca: Paweł Czaplicki, Piotr Owiecki, Daria Dybciak, Magdalena Pasternak
Opis: Osiedle Piramidy na Saskiej Kępie to nowoczesny budynek wielorodzinny o pięciu kondygnacjach mieszkalnych wraz z podziemnym parkingiem. Jest to typowo miejska rezydencja położona na stosunkowo niewielkiej działce w gęstym otoczeniu budynków wielorodzinnych. Niezwykła forma budynku nawiązuje do kształtu piramidy będącej metaforą gęsto zabudowanego miasta.
Stale rosnące zapotrzebowanie na mieszkania w centrum miasta pomaga wypełnić strukturę miasta i jednocześnie wpływa na projekty budynków wielorodzinnych oraz ich formę. Osiągnięcie wymaganego, dobrego nasłonecznienia mieszkań w ciągu dnia, staje coraz większym wyzwaniem przy projektowaniu budynków mieszkalnych. W naszych miastach obserwujemy wzrost piramid wznoszonych nie dla władców, ale dla chęci zamieszkania w centrach miast. Czy taka forma kształtowania zabudowy mieszkaniowej ma potencjał w przyszłości architektury?
Outdoor | Zadanie: uwzględnić i maksymalnie wykorzystać możliwości wynikające z tarasowej formy budynków
Rozwiązanie: Zadanie miało na celu podkreślenie formy poprzez stworzenie dodatkowej funkcji. Projektowanie tarasów wzbogaca i poszerza przestrzeń mieszkalną od wewnątrz na zewnątrz. Z naszego punktu widzenia można go wykorzystać jako letnią przestrzeń do relaksu i odpoczynku. Poza tym zarówno sam budynek, jak i okoliczne bloki mieszkalne mają zapewnione niezbędne nasłonecznienie.
Wnętrze | Zadanie: zaprojektować ciekawą wspólną przestrzeń budynku mieszkalnego prostymi środkami bez zbędnego wystroju, podkreślić elementy betonowej konstrukcji, które zazwyczaj są ukryte.
Rozwiązanie: Aby podkreślić konstrukcję budynku skupiliśmy się na ukazaniu cech głównej klatki schodowej. Schody stały się rzeźbą prezentowaną na białym tle, odlaną na miejscu z betonu. W swojej brutalności dopracowaliśmy ją, by była szlachetna i emanowała blaskiem oraz głębią swojej naturalności.
Zobacz projekt
No comments.